Çalışanlarımızın hayat kalitesini, motivasyonunu, performansını ve bağlılığını artırmak için Mayıs 2014’de ‘Sanofi’de Hayat’ programı uygulanmaya başlanmıştır. Program, çalışanların iş-yaşam dengesini ve gelişimini desteklemek amacıyla oluşturulmuştur.

İş-yaşam dengesini desteklemek amacıyla,

 • Uzaktan çalışma imkânı ayda iki gün olarak uygulanmaktadır.
 • Esnek çalışma saatleri uygulaması yapılmaktadır. 08:00-09:30 saatleri mesai başlangıç, 17:00-18:30 arası mesai bitiş saatleri olarak belirlenmiştir.
 • Çalışanlar iş günlerinde 18:30’dan sonra, hafta sonları ve tatil günlerinde acil bir durum olmadıkça aranmamaktadır.
   
 • Hayat kalitesini yükseltmek amacıyla,
 • Sağlıklı yaşama destek olmak üzere haftada bir gün öğle saatinde profesyonel eğitmen eşliğinde yoga dersleri yapılmaktadır. Katılımcılardan sembolik olarak katılım payı alınmakta (iki ay için 50 TL) ve alınan bu ücretler Enfants de Sanofi’ye bağışlanmaktadır.
 • Her öğleden sonra iki çeşit meyve merkez ofiste servis edilmektedir. Ayrıca mutfaklarda sürekli olarak süt, yoğurt, ayran ve maden suyu bulundurulmaktadır.
 • Her yıl 23 Nisan’ı takip eden iş gününde çalışanlarımızın çocukları için Merkez Ofiste ‘Sanofi Çocuk Günü’ düzenlenmektedir. Bu günlerde, çocuklar anne-babalarının ofislerinde vakit geçirmekte, konferans salonunda eğlenceli şovların ve aktivitelerin olduğu festivale katılmaktadır. Ayrıca Enfants de Sanofi tarafından desteklenen eğitici-bilgilendirici bir etkinlik de yapılmaktadır. Bu kapsamda; Merkez Ofis, Tuzla Depo ve Lüleburgaz Fabrika olmak üzere 3 ayrı etkinlik organize edilmiştir. Merkez Ofiste 125, Tuzla Depoda 25 ve Lüleburgaz Fabrikada da 350 çocuk ile toplam 500 çocuğun katıldığı bir etkinlik gerçekleştirilmiştir. 
 • Sanofi Sosyal ve Spor Kulüpleri 2018 yılında dokuz kulüp olarak faaliyette bulunmuştur. Sanofi tarafından ayrılan bütçeyi kullanarak kulüp içi ya da tüm Şirkete açık faaliyetler yapılmaktadır. Kulüpler çalışanlar tarafından gönüllük usulü kurulmaktadır. Futbol, Basketbol, Adrenalin (outdoor sporları), Koşu, Kültür-Sanat, Fotoğrafçılık, Sanofi Anneleri, Masa Tenisi, Yüzme, Kürek, Resim ve Nefes Kulüpleri çeşitli organizasyonlar düzenlemişlerdir. Sanofi Müzik Kulübü Grubu ‘Sanofi Sounds’ kurumsal firmalar arasında müzik yarışması olan ‘Ofisten Sahneye’ yarışmasına katılarak ‘En iyi İcra Ödülü’nü almıştır. Çeşitli departmanlarda ve kademelerdeki çalışanlardan oluşan Sanofi Sounds, Şirket içi organizasyonlarda da sahne almıştır.
 • Ramazan ve Kurban Bayramlarımda tüm çalışanlarımıza bayram çikolatası hediye edilmektedir.
 • Aralık ayında merkez çalışanlarının katıldığı yılbaşı partileri yapılmaktadır.
 • Yeni yıl hediyesi olarak tüm çalışanlarımıza hediye çeki gönderimi yapılmaktadır.
 • Yılda iki kez kitap yayınevleri davet edilerek çalışanlara indirimli kitap satışı yapılması için stand açılmaktadır.
 • Her yıl aralık ayında Dünya Engelliler Günü’nde bir sivil toplum kuruluşu yetkilisi konuşmacı olarak davet edilerek engelli yaşam hakkında farkındalık artırılması hedeflenmektedir. 2018 yılında işitme engellilerle iletişim kurmayı desteklemek üzere ‘İşaret Dili’ atölye çalışması organize edilmiştir.
 • Merkez ofisimizde bulunan kafede çalışanların kullanımı için langırt oyunu ve masaj koltukları konulmuştur. 1 TL atılarak çalışan bu aletlerden elde edilen gelir Enfants de Sanofi’ye bağışlanmaktadır.
 • Çalışanların entelektüel gelişimi ve sağlık konularında bilinçlendirilmesi için Şirketimize konusunda uzman konuşmacılar davet edilmektedir. 2018 yılında ‘çalışan anne-baba olmak’ konusunda seminerler düzenlenmiştir.
 • Çalışanların özel günleri;
 • - Sanofi çalışanlarının bebekleri olduğunda ÇEKÜL’den (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) her bir bebek için 7 fidan dikimi yapılmakta, bebek adına sertifika gönderilmektedir.
  - İşe yeni başlayan çalışanlarımız adına ÇEKÜL’den fidan dikimi yapılmakta ve kendilerine sertifikaları elektronik olarak gönderilmektedir. Tekirdağ Uçmakdere mevkiinde oluşturulan Sanofi Korusuna fidan dikilmektedir.
 • Çalışanların birinci derece yakınlarının vefatında Türk Eğitim Vakfına bağış yapılmaktadır.

  2018 yılında çalışanlarımız ile birlikte gerçekleştirdiğimiz diğer etkinlikler şu şekildedir: 
 • Eylül 2018’de yaklaşık 500 çalışan ve ailesinin katılımıyla Sanofi Aile günü/piknik düzenlenmiştir.
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Merkez Ofis, Lüleburgaz Fabrika ve saha çalışan kadınlarına Mardinli kadınların el emeği ile yaptığı yerel ürünler hediye edilmiştir. Dünyada ve Türkiye’de kadının konumu hakkında Genel Müdürümüzün Town Hall toplantısında Merkez Ofis ve tüm çalışanlara canlı yayın ile sunum yapılmış ve kadın-erkek beyinlerinin işleyişi ve farklılıkları hakkında konuşmacımız sunum yapmıştır. 
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Merkez Ofis çalışanlarımız ve Lüleburgaz çalışanlarımıza bayrak ve kutlama stickerî gönderimi yapılmıştır.
 • Kurumsal firmalar arası spor yarışmalarının yapıldığı ‘Corporate Games’e 2018 yılında 49 çalışan katılmış, beş madalya kazanılmıştır. 

ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ
Sanofi çalışanlarının memnuniyeti Şirketin birincil öncelikli konusudur. Yürütülen tüm çalışmalar bu ilke göz önünde bulundurularak planlanır ve uygulamaya sokulur. Memnuniyet oranının sürekli yükseltilmesi içinse gelişim alanlarının sürekli olarak sorgulanması ve iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Sanofi Türkiye’de Çalışan Memnuniyet Anketi yapılmaya başlanmıştır. Sanofi 2017 yılında çalışan memnuniyeti anketini (Sanofi People Survey) ilk defa dünya çapında tüm çalışanlarına uygulanmıştır. Ankette tüm çalışanlara aynı sorular sorulmaktadır. 2018 yılında global olarak tekrar gerçekleştirilen ankete Türkiye Sanofi çalışanlarının katılımı %92 oranında gerçekleşmiştir. Çalışanların adanmışlık oranı ise %75 olarak gerçekleşmiştir.

Bununla birlikte 2018 yılı içerisinde IT Departmanı tarafından gerçekleştirilen memnuniyet anketine Sanofi Türkiye’den 763 çalışan katılmıştır. Bulunduğumuz bölge içerisinde en geniş katılım sağlayan ülke olarak anket süreci tamamlanmıştır. Sanofi globalde toplam olarak 10 üzerinden 7,15 ortalama memnuniyet düzeyi sonucu elde edilmiştir. Türkiye olarak 7,66 skor ile global ortalamanın üzerinde memnuniyet sağlanmıştır. Anket sonucunda mobil telefon ve iş uygulamaları gelişim alanı olarak ortaya çıkmış ve bu alanın geliştirilmesi için gerekli planlamaların yapılmasına başlanmıştır. Sanofi Türkiye memnuniyet düzeyini verdiği servis kalitesini artırarak ve iyileştirerek global ortalamanın üzerinde sürdürmeyi hedeflemektedir.

LES ENFANTS DE SANOFI
Les Enfants de Sanofi, 1993 yılında Sanofi çalışan çocuklarının sağlık, eğitim ve aile problemlerinde destek olmak üzere Fransa’da kurulmuş kâr amacı olmayan bir dernektir. Bütçesi Sanofi’nin küresel olarak sağladığı fon ve çalışan bağışlarından oluşmaktadır.

 • Bireysel Destek: Sağlık sorunu yaşayan, engelli ya da eğitim zorluğu içindeki çocuklara Sosyal Güvenlik Kurumlarının yetersiz kaldığı durumlarda dernek tarafından maddi destek sağlanmaktadır.
 • Kolektif Organizasyon: Ülkelerin ihtiyaçlarına yönelik toplu organizasyonlar, aşılama, sağlık taraması, sağlık ve eğitim alanlarında bilgilendirme organizasyonları vb. gerçekleştirilmektedir.
 • Özel Operasyon: Önemli olaylar ya da doğal afetlerde destek sağlanmaktadır.

Türkiye’de 1995 yılından beri 65 Sanofi çalışanının çocuğuna 424.267 Euro destek sağlamıştır. 

Sanofi Çocuk Günü’nde 2018 yılında 500 çalışan çocuğunun katıldığı etkinlikte aşı ve aşının önemi hakkında bilinçlendirme aktiviteleri düzenlenmiştir.

Enfants de Sanofi Derneği’ne 1995 yılından bu yana Sanofi Türkiye çalışanları tarafından bugüne kadar 21.600 Euro bağış yapılmıştır.