Sanofi PharmUp

Sanofi Girişimcilik Programı ‘PharmUp’ ile tanışın

Yeni nesil teknolojiler ile sağlıkta fark yaratacak çözümler sunma hedefiyle çalışıyor, bu çalışmalar kapsamında girişimcilerle işbirliğine devam ediyoruz. Yenilikçi çalışmalara ivme kazandırmak üzere yola çıktığımız Sanofi PharmUp programı, farklı alanlardan finale kalan projelerle geliştirilebilir ve sürdürülebilir fikirlerin hayat bulduğu bir girişimcilik merkezi oldu.

Workinton işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz PharmUp Girişimcilik Programı’na alınan 5 girişimci, sağlık alanına katkı sağlamayı hedef alan projeleriyle yarıştı. Ödül kazanan projeler Haziran ayında Paris’te gerçekleşecek uluslararası girişimcilik platformu Vivatech’te girişimlerini yatırımcılara ve sektör liderlerine sunma fırsatı bulacaklar.

Farklı alanlara hizmet eden girişimler

Albert Health isimli girişim, kronik hastaların ilaçlarını zamanında ve doğru dozda almasına yardımcı olan yapay zekâ tabanlı, sesli sağlık asistanı olarak sağlık sektörüne hizmet ediyor. Bu sağlık asistanıyla hastalar sadece konuşarak bile tedavilerini yönetebiliyor.

Uyku apnesi tedavisinde kullanılabilecek ağız içi aparey Dormio, toplumda yaygın görünen, hafif ve orta düzey uyku apnesi sendromunun ve horlamanın tedavisinde kullanılabilecek. Dormio tasarlanırken sessiz ve taşınabilir olması ve konforlu bir ağız içi aparey olması ön plana alındı.

Kadınların adet ve yumurtlama dönemlerini takip ederken eğlenceli ve bilgilendirici içeriklere ulaşabildikleri, Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı Pepapp’in çıkış noktası, kadınların bu dönemde yaşadığı duygusal değişimler olmuş. Pepapp, şimdiden iki milyon kadının dijital asistanı olmuş durumda.

PharmUp’ta Aksense kazanırken, Jüri Özel Ödülünü HiDNA aldı

PharmUp Girişimcilik Programı’na alınan 5 girişimcinin proje sunumlarını gerçekleştirdiği Demo Day’de, jüri üyeleri tarafından belirlenen PharmUp birincisi, hastane enfeksiyonlarının erken evrede ve hızlı tanısı için hasta başı enfeksiyon tanı cihazı geliştiren Aksense oldu. Kazanan girişim Aksense’in ürünü dünyada bir ilk olma özelliğiyle öne çıkıyor. Aksense, hastane enfeksiyonlarının erken evrede tanımlanmasını beş dakikanın altında koyabilme özelliğiyle dünyada bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

Dijital verilerin DNA’da şifrelenmesi, arşivlenmesi ve pratik geri okunmasına yönelik platform teknolojisi geliştiren HiDNA ise Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Yapay bir DNA projesi olan HiDNA’nın çıkış noktası sürekli artan dijital veriler. Bu dijital verilerden bir genom boyutundaki çok küçük bir ortamda saklanabilecek yapay DNA’ların üretilmesi ve blockchain teknolojisiyle güvenilir ve uzun yıllar saklanabilecek bir ortam oluşturulmasıyla HiDNA dikkat çekiyor.


Bu sene ilk defa gerçekleşen PharmUp’a ilgi beklediğimizden de öte oldu. Daha önemlisi başvuran projelerin yüksek kalite standartları, sunulan fikirlerin etkileyici olduğu kadar uygulanabilirliği, sağlık ekosistemimiz açısından oldukça umut verici. Sanofi olarak, sektörümüzde çığır açacak potansiyele sahip fikirleri PharmUp ile sağlıkta dijital dönüşümün bir parçası olmaya ve inovasyona yatırım yapmaya devam ediyoruz. Kazanan girişim Aksense’e ve Jüri Özel Ödülü’nü alan HiDNA ekibini yürekten tebrik ederiz, çok değerli fikirlerin arasından sıyrılarak öne çıktılar. Gelecek seneki etkinliklerimiz ve duyacağımız fikirler için şimdiden heyecanlanıyoruz.

Onur Yörükoğlu
Sanofi Türkiye İnovasyon ve Proje Yönetimi Müdürü

Kısaca: Girişimcilik Programı PharmUp

Sağlık alanında yeni nesil fikirlerin gelişimine destek olan Girişimcilik Programı PharmUp, sağlık dikeyinde çalışan ölçeklenebilir, geliştirilebilir ve sürdürülebilir fikirlerin hayat bulduğu girişimcilik proje yarışmasına ilk yılında 70 başvuru aldı.

Başvuru yapan girişimciler ‘Hastalık Farkındalığı ve Bilinçlendirme’, ‘Hastalık ve Tedavi Yönetimi’, ‘Sağlık Sistemine Yönelik Çözümler’ ve ‘Sağlık Teknolojilerinde Yenilikler’ olmak üzere 4 ana başlıkta değerlendirildi.

PharmUp jüri üyeleri tarafından seçilen 5 girişim, mentorluk ve eğitim programlarına katıldı. 3 aylık hızlandırma dönemini kapsayan PharmUp’ta sağlık alanında, fikir aşamasını geçmiş, araştırılmış veya prototipini üretmiş girişimler ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen programlarda desteklendi. 5 aylık bir sürecin ardından gerçekleştirilen Demo Day’de girişimciler projelerini jüri üyelerine sunma fırsatı buldu. Ödül kazanan projeler Haziran ayında Paris’te gerçekleşecek uluslararası girişimcilik platformu Vivatech’te girişimlerini yatırımcılara ve sektör liderlerine sunma fırsatını bulacaklar.