Yeni kanser vaka teşhislerinin yaklaşık %37’sini 70 yaş üzeri kişiler oluşturuyor ve bu oranın 2040 yılına kadar 2 katından daha fazla artacağı tahmin ediliyor. ¹

Ülkemizde her 5 ölümden biri kansere bağlı ve ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye'de 65 yaş ve üzeri nüfus oranı yüzde 9,1'e ulaştı ve 2023 yılı itibarıyla Türkiye’nin "çok yaşlı" ülkeler sınıfına gireceği öngörülüyor.2

Sanofi Türkiye olarak kanser hastaları için daha kaliteli bir yaşamın mümkün olduğuna yürekten inanıyoruz. OncoSprint, kanser ve yaşlılık alanındaki kompleks problemlere, fikir lideri akademisyenler, kamu kurum temsilcileri ve girişimci ekiplerin işbirliği ile hızlı ve etkili çözümler ortaya çıkarmak amacıyla tasarlanmış bir inovasyon programıdır.

OncoSprint Nedir?

Sprint, Google Ventures tarafından geliştirilen herkesin kullanımına açık, hızlandırılmış bir inovasyon üretme yöntemidir. Geçerliliği doğrulanmış kompleks sorunlara etkili çözümler üretmek amacıyla, yeni fikirlerin geliştirilmesinden son kullanıcılarda test edilmesine kadar olan aşamaları kısa bir süreye sığdırmayı hedefler.

OncoSprint programı kapsamında, 65 yaş ve üzeri kanser hastalarının tanı, tedavi ve günlük yaşam süreçlerindeki öncelikli sorunlara, yetenekli ve deneyimli girişimci gruplar tarafından sprint metoduyla çözümler geliştirilecektir. Ortaya çıkan yenilikçi çözümlerin uygulanabilirliği yine sahada test edilecek ve bu alandaki fikir lideri akademisyenlerin değerlendirmelerine sunulacaktır.

Jüri tarafından başarılı bulunan girişimciler, Medica Düsseldorf etkinliğine katılmak için sponsorluk kazanacak.

Kimler Katılabilir?

OncoSprint Programı dahilinde aşağıdaki gruplardan inovatif çözümler bekliyoruz:

Program Takvimi

Programın ilk aşaması olan İhtiyaç Analizi Çalıştayı, Ulusal Kanser Haftası kapsamında 7 Nisan'da gerçekleştirildi. Çalıştayda; onkoloji, hematoloji ve geriatri alanlarındaki fikir liderlerinin yanı sıra ilgili hasta dernekleri ve kamu kurum temsilcilerinin katılımı ile geçerliliği doğrulanmış problemler tanımlandı.

Yaklaşık 4 hafta sürmesi planlanan çözüm tasarımı aşamasında ise ReDis Innovation'ın deneyimli mentör ekibi girişimcilere destek olacak.

Jüri tarafından başarılı bulunan girişimler, Sanofi Türkiye desteğiyle Medica Düsseldorf etkinliğine katılmaya hak kazanacaklardır.

Başvuru Alanları

Referanslar

1.  Ferlay J, Laversanne M, Ervik M, Lam F, Colombet M, Mery L, Piñeros M, Znaor A, Soerjomataram I, Bray F (2020). Global Cancer Observatory: Cancer Tomorrow. Lyon, France: International Agency for Research on Cancer. Available from: https://gco.iarc.fr/tomorrow, Accessed March 16, 2022.  2. İstatistiklerle Yaşlılar, 2020. Türkiye İstatistik Kurumu. https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Istatistiklerle-Yaslilar-2020-37227. Published March 18, 2021. Accessed March 16, 2022.

MAT-TR-2200626