Sanofi ve GSK’nın COVID-19 aşı adayının Faz 2 sonuçları açıklandı

722 gönüllünün katıldığı Faz 2 çalışmasında Sanofi ve GSK’nın aşı adayı tüm yetişkin yaş gruplarında güçlü bağışıklık yanıtları gösterdi

Hızla ilerleyen COVID-19 pandemisi, dünyanın dört bir yanında tüm ülkeleri benzeri görülmemiş bir şekilde etkisi altına almış durumda. Sağlık sektörünün en ön saflarda yer aldığı bu mücadeleye Sanofi olarak tüm gücümüzle destek veriyoruz.

Sanofi olarak, bir yandan mevcut ilaçları kullanarak tedavi seçeneklerini test ederken, diğer yandan bu virüse karşı aşı geliştirmek için resmi kurumlar ve sağlık kuruluşları ile iş birliği yapıyoruz. Halk sağlığına yaptığımız bir diğer önemli katkımız ise operasyonlarımızı sürdürerek hastaların ilaçlarımıza erişebilmelerini devam ettirmek. Bugün ilaç ve aşılarımızın üçte ikisi Dünya Sağlık Örgütü tarafından hayati önem arz eden ilaçlar olarak tanımlanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başta Sanofi Lüleburgaz fabrikası ve Tuzla Dağıtım Merkezi olmak üzere çalışanlarımızın sağlığı ve bulaşın önlenebilmesi için gerekli tüm önlemleri alarak, üretim ve dağıtım merkezlerimizdeki faaliyetlerimizi kesintisiz sürdürüyoruz.

Aşı Geliştirme Konusunda Uzmanlıklarımızdan Yararlanıyoruz

Sanofi'nin aşılarla ilgili global iş birimi olan Sanofi Pasteur, COVID-19 mücadelesinde SARS aşısı ve rekombinant aşı platformundaki önceki çalışmalardan yararlanarak aşı geliştirmek için ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının birimlerinden Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA) ile iş birliği yapıyor.  

Aşı alanında bir diğer iş birliğini de Translate Bio ile yeni bir mRNA aşısı (klinik evrede mesajcı RNA tedavisi aşısı) geliştirmek üzere başlattık. Translate Bio’nun yenilikçi mRNA platformu ile Sanofi'nin aşı uzmanlığını bir araya getirerek, devam eden COVID-19 araştırmalarında yeni bir mRNA aşısı konusunda daha hızlı yol almayı hedefliyoruz.

Aynı zamanda COVID-19 mücadelesinde benzeri görülmemiş çok önemli bir iş birliğine daha imza attık. Bu küresel mücadelede başarı şansımızı artırmak için GSK ile güçlerimizi ortak bir hedef için birleştirdik: COVID-19’a karşı adjuvanlı bir aşı geliştirebilmek ve çok yüksek miktarlarda üretebilmek. İki lider aşı şirketi olarak, bu iş birliği ile tüm deneyim, uzmanlığımız ve yenilikçi teknolojilerimizi karşı karşıya olduğumuz bu küresel halk sağlığı tehdidini bir an evvel kalıcı bir şekilde sonlandırmak adına seferber ediyoruz.

GSK ile yaptığımız iş birliği doğrultusunda COVID 19 aşılarının adil ve eşit küresel dağılımı hedefi ile yapılanan çok uluslu COVAX’ın resmi koordinatörü olan Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı – GAVI ile niyet anlaşması imzaladık.  

Bu anlaşmaya göre GSK ile geliştirdiğimiz aşının düzenleyici otoriteler tarafından onaylanması durumunda, COVAX’a 200 milyon doz adjuvanlanmış rekombinant protein bazlı COVID- 19 aşısı vereceğiz.

Alternatif Tedavi Seçeneklerini Araştırıyoruz

Aşı çalışmalarına ek olarak, mevcut ilaçlarımız arasında COVID-19 tedavisinde kullanılabilecek ürünlerimiz üzerinde de araştırmalar yürütüyor, COVID-19 mücadelesinin farklı aşamalarında tedavi seçeneği olabilecek ürünlerimizle ilgili klinik araştırmalar gerçekleştiriyoruz.
 
Sanofi olarak mevcut ürün portföyümüzde yer alan ilaçların COVID-19 tedavisindeki etkinliğini araştırıyor, Dünya Sağlık Örgütü’nün gerçekleştirdiği klinik araştırmalara destek veriyoruz. Sanofi Türkiye olarak COVID-19 mücadelesinde ülkemizde de ilk günden itibaren devletimiz ile tam iş birliği içerisinde en ön saflarda çalışıyoruz.

İlaca Kesintisiz Erişimi Sağlamak için Çalışıyoruz

Bugün itibariyle, dünyanın dört bir yanından tedarikçilerimiz ile sürekli bir iş birliği içinde, halk sağlığını korumak ve diğer hastalıklara sahip hastalar ve klinik çalışmalarda kayıtlı olan hastalarımız için önemli olan ilaç ve aşılarımızın tamamının tedariğini kesintisiz sürdürmekteyiz. Küresel endüstriyel ağımız Türkiye, Fransa, Çin ve İtalya dahil olmak üzere faaliyetlerine devam etmektedir. Halihazırda kendi portföyümüzün yanı sıra 22 çok uluslu ve yerli ilaç firması için üretim yapan Sanofi Lüleburgaz üretim tesisimiz, yılın başından bu yana üretim planını hiçbir kesintiye uğramadan hayata geçirmektedir.

Çalışanlarımızın Güvenliğini Sağlıyoruz

Çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığını korumak için Türkiye’de dahil olmak üzere tüm operasyonlarımızda COVID-19'un yayılmasını durdurmak amacıyla, T.C. Sağlık Bakanlığımızın yönlendirmelerini ve Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) tavsiyelerini uygulamaya geçirdik. Ülkemizin COVID-19 salgını ile etkin mücadelesine katkıda bulunabilmek ve virüsün daha fazla toplumsal yayılımına engel olmak amacıyla tüm operasyonlarımızı çalışanlarımızı, ailelerini, Sağlık Mesleği Mensuplarımızı ve toplum sağlığını koruyacak şekilde düzenledik.

Sanofi olarak, salgının küresel sağlık üzerindeki etkilerini ve bu mücadeledeki rolümüzü sürekli olarak değerlendirmekteyiz. COVID-19 virüsünün risk ve etkilerini en aza indirmek için küresel sağlık kurum ve kuruluşları ile yakın bir iş birliği içinde çalışmaya kararlıyız.

Aşı Çalışmalarına Yakın Bakış

Sanofi yeni bir aşı üretmeye karar verdiğinde tek bir basit soruya cevap aramaktadır: Aşı kendisinden beklenileni yapabilecek mi? Diğer bir deyişle bu yeni aşı en çok ihtiyaç duyan kişilere uygulandığında bilim insanlarının belirlediği spesifik hedeflere ulaşabileceğinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Aynı durum COVID-19 dahil tüm yeni aşılar için geçerlidir.

Kritik Rutin Aşılamalar: Tekrar normale dönüş

COVID-19 pandemisinin yavaşlatılması ve kontrol altına alınmasına yönelik hayata geçirilen, sokağa çıkma kısıtlamaları, sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi önlemlerin yansımaları kamu sağlığının başka alanlarını da etkilemekte. Bunlardan biri de rutin aşılamada görülen büyük azalma. 

COVID-19 döneminde gribin önlenmesi

Yılın büyük bir bölümünde, dünyanın ilgisi COVID-19 pandemisiyle mücadele ve aşıların geliştirilmesi üzerine yoğunlaşmış olsa da, Sanofi Pasteur bünyesindeki ekipler çalışmalarını sürdürmeye devam etti.