Hızlı dolaşım menüsü :

 1. İçeriğe git
 2. Ana menüye git
 3. Arama aracına git
 4. Yardım menüsüne git
 5. Modüllere git
 6. Klavye kısayollarına git

Yardım menüsü :

 1. Sanofi dünya çapında |
   
 2. Bizim web siteleri |
   
 3. Grup Siteleri |
   
 4. Yardım |
 5. Bize ulaşın |
 6. Site haritası
 1. Yazı tipi boyutu

  Yazı tipi boyutunu küçültme Yazıtipi boyutunu arttır  
 
 

Sağlığınız

İçerik :

Kalın Bağırsak Kanseri (Kolorektal Kanser)

Kolon (kalın barsak) kanseri, Batı ülkelerindeki ölüm nedenleri arasında ikinci sırayı almaktadır.

 

Kolorektal kanserlerin yüzde 5-yüzde10’u kalıtsal kökenli olmakla beraber, diyet, yüksek kalorili diyet ve hareketsiz yaşam tarzı gibi faktörler de hastalığın oluşumunda büyük önem taşımaktadır.

Kolorektal kanser olgularının büyük bir kısmı, 50 yaşın üzerinde ortaya çıkar ve erken tanı konulması halinde iyileşme şansı yüksektir. Genellikle primer tümörün ameliyatla çıkarılması mümkündür. Kemoterapi, ameliyat sırasında saptanamayan tümör hücrelerini ortadan kaldırarak kanserin tekrarlama riskini azaltır.

Görülme sıklığı

Dünyada

Dünyada her yıl bir milyon kişiye kalın bağırsak kanseri tanısı konmaktadır ve bu kanser tipi tüm olguların yüzde 9’unu oluşturmaktadır.

Avrupa’da

Avrupa Birliği’ndeki en sık izlenen dört habis tümör arasında yer alan kolon kanseri, son on yıl içinde her yıl yaklaşık 280 bin yeni olgu ile en sık görülen tümör haline gelmiştir (meme, akciğer, prostat ve kolon). Bunlardan 150 bin’i erkeklerde, 130 bini kadınlarda ortaya çıkmıştır. Kolon kanseri erkeklerde prostat ve akciğer kanserinden sonra üçüncü sırada, kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sırada görülen kanser tipidir.

1960’tan 2006’ya dek uzanan süreçte, kolorektal kanser görülme sıklığı tüm Avrupa ülkelerinde nüfusun yaşının artması nedeniyle kararlı bir artış göstermiştir.

ABD’de

2008 yılı sonu itibariyle ABD’de 148 bin 810 kişiye (77 bin 250 erkek ve 71 bin 560 kadın) kolon ve rektum kanseri tanısı konulduğu tahmin edilmektedir.

Asya’da

Avrupa dışındaki ülkelerden Japonya’da, 1959–1997 yılları arasındaki dönemde yaşa göre görülme sıklığı 100 binde 12,6’dan 76’ya yükselen çarpıcı bir artış göstermiştir. Sıklıkta kaydedilen bu 6 katlık artışın yaşam biçiminin batılılaşmasının, özellikle yüksek düzeyde yağlı besinlerle beslenme ile ilişkili olabileceği ileri sürülmüştür. Aynı eğilim, Doğu Avrupa’daki ve Asya’daki gelişmekte olan bazı ülkelerde de belirlenmiştir.

Çin, Japonya, Güney Kore ve Singapur gibi Asya ülkelerinde son yirmi yıl içinde kolorektal kanser görülme sıklığında iki ile dört katlık bir artış yaşanmıştır. Kolorektal kanser ve buna bağlı ölüm sıklığının yükselme eğilimi yoksul ülkelerden çok, refah düzeyi yüksek olan toplumlarda daha belirgindir ve etnik gruplara göre büyük ölçüde değişmektedir. Artışın altında yatan nedenin beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzındaki değişiklikler olduğuna inanılmasına karşın, esas rolü bu faktörlerle Asya’daki nüfusun genetik özellikleri arasındaki etkileşim oynayabilir.

Ölüm oranları

Dünyada

Kalın bağırsak kanseri tüm dünyadaki kansere bağlı ölümlerin yüzde 8’inden sorumludur.

Avrupa’da

Kalın bağırsak kanseri (kolorektal kanser) Avrupa ülkelerinde kansere bağlı ölümler arasında ikinci sıraya yerleşmiştir. Avrupa Birliğinde 2000 yılında kolorektal kanser yüzünden 72 bini erkek ve 67 bini kadın olmak üzere toplam 139 bin kişi ölmüştür.

ABD’de

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2008 yılı içinde 49 bin 960 kişinin kolon ve rektum (kalın bağırsak) kanserinden öldüğü hesaplanmıştır.

Asya’da

Asya’da yaşayan nüfusta kalın bağırsak kanserinden ölüm oranı Batı ülkelerindekinden farklı değildir.

Güncelleme tarihi: 02 Nisan 2009

Modüllere :

Kaynaklar

Onkoloji

Faydalı bağlantılar:

Yayınlar: